Oprav dům po babičce

Dotace Oprav dům po babičce – peníze předem na důkladné renovace rodinných domů

Dotační program nabízí domácnostem zálohové financování komplexních renovací nemovitostí. Příjemci dotace mají navíc možnost získat výhodný úvěr od stavebních spořitelen a bank.

Cílem programu je zrychlit tempo renovací za účelem snižování energetické náročnosti budov a úspory energií, využití stávajícího bytového fondu a zvyšování dostupnosti kvalitního a úsporného bydlení.

Kdo může žádat o dotaci?

O dotaci mohou žádat vlastníci rodinných domů nebo rekreačních objektů využívaných k trvalému bydlení, kteří jsou ekonomicky aktivní. To zahrnuje zaměstnance, zaměstnavatele, osoby samostatně výdělečně činné, pracující důchodce, pracující studenty a učně, a rodiče na mateřské dovolené.

Žádosti mohou podávat fyzické osoby nepodnikající.

Žadatel a členové jeho domácnosti mohou vlastnit maximálně jednu další stavbu určenou k bydlení nebo podíl na takové nemovitosti, kromě té, na kterou se žádost vztahuje.

Na jaká opatření se dotace vztahuje?

Podmínkou čerpání zálohové dotace z programu “Oprav dům po babičce” je realizace důkladného, tzv. optimálního zateplení, kterým dosáhnete požadovaných energetických úspor.

Důležitý je také účel renovace. Projekt musí mít za cíl zvýšit energetickou účinnost, zachovat nebo obnovit historický charakter nemovitosti a/nebo odstranit stavební vady a zlepšit bezpečnost. Záměr musí obsahovat plán použití ekologicky šetrných materiálů a technologií.

V žádosti o dotaci na optimální zateplení je možné současně požádat i o podporu dalších úsporných opatření, jako je instalace fotovoltaiky, výměna zdroje tepla, využití dešťové vody, instalace dobíjecího bodu pro automobil a další.

Další volitelná opatření

 • Výměna zdroje tepla
 • Fotovoltaika
 • Úsporný ohřev vody
 • Řízené větrání
 • Teplo z odpadní vody
 • Zelená střecha
 • Nádrž na dešťovou vodu
 • Dobíjecí stanice

Jak vysokou dotaci můžete dostat?

Na komplexní (optimální) zateplení je možné získat až 1 milion korun. Další prostředky jsou k dispozici na ostatní úsporná opatření. Peníze si můžete nechat proplatit zálohově předem. Dotace vám pokryje celkem 50 % způsobilých výdajů.

Něco navíc

 • Rodinný bonus: 50 tisíc korun na každé nezaopatřené dítě
 • Regionální bonus: 10 % z celkové výše dotace pro domácnosti z Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje a z obcí podporovaných státem
 • Kombinační bonus: 10 tisíc korun za každou kombinaci opatření, pokud kromě dotace na zateplení požádáte ve stejné žádosti o dotaci na další úsporná opatření

 

Žádost můžete podat i zpětně na opatření uskutečněná již od 1. ledna 2021. Zpracujeme Vám odborný posudek, vyřídíme za Vás dotaci a zajistíme její vyplacení. Domluvte si s námi konzultaci zdarma nebo nám napište na e-mail: poradna@energysim.cz.

Výběr z našich referencí